reklama

Adamová: Odchod sovětských vojsk si máme připomínat jako významný den

reklama

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová připravila novelu zákona o státních svátcích. 27. červen, který je dnes Dnem památky obětí komunistického režimu, by se díky němu zároveň zařadil mezi významné dny jako Den odsunu sovětských vojsk z Československa.

„Odchodem sovětských vojsk symbolicky skončila éra, během níž bylo Československo pevnou součástí Východního bloku. Ani po událostech listopadu 1989 nešlo o žádnou samozřejmost. Tehdejší Českou a Slovenskou federativní republiku opustil jako poslední sovětský voják, generálplukovník Eduard Vorobjov, až 27. červa 1991. Jsem přesvědčena, že to v naší moderní historii byl jeden z nejvýznamnějších milníků a že si máme připomínat nejen, kdy okupace začala, ale i její faktický konec. Proto tento den navrhuji zařadit mezi významné dny jako Den odsunu sovětských vojsk z Československa,“ říká předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Stálo nás to opravdu hodně
Poslední transport se sovětskými vojáky byl vypraven 19. června 1991 z Milovic a o dva dny později překročil východní hranici ČSFR. Celý proces byl formálně ukončen podpisem protokolu o ukončení odsunu sovětských vojsk z Československa 25. června 1991 v Praze.

„Nesmíme zapomenout na skutečnost, že pobyt sovětských vojsk na území Československa si vyžádal velké množství lidských i materiálních škod. Historické prameny evidují 290 mrtvých a 577 těžce zraněných československých občanů, další stovky lidí byly zraněny lehce. Celkové hmotné škody způsobené „dočasným“ pobytem sovětské armády na našem území představují částku vyšší než 6 miliard korun, z toho více jak polovinu této částky tvoří škody na životním prostředí. Nehmotné škody způsobené zejména na duši celé společnosti jsou nevyčíslitelné,“ dodává Markéta Pekarová Adamová.

Celkem území ČSFR do června 1991 v 925 transportech opustilo 73 500 vojáků a 39 000 jejich rodinných příslušníků, 1 220 tanků, 2 500 bojových vozidel pěchoty a obrněných transportérů, 105 letadel, 175 vrtulníků a 95 000 tun munice.

reklama

reklama
reklama
reklama
reklama