reklama

Hybridní hrozby se musí řešit i na parlamentní úrovni. Nemohou ohrožovat české občany

reklama

Česká republika je jedním z cílů hybridních útoků. Ty jsou dlouhodobým ohrožením bezpečnosti i nezávislosti země. Poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová se dlouhodobě hybridními hrozbami zabývá a iniciovala vznik vyšetřovací komise.

Na základě politických jednání došlo ke shodě na zřízení stálé komise Poslanecké sněmovny pro hybridní hrozby, o které budou dnes poslanci hlasovat. „Během pandemie jsme byli svědky kybernetických útoků na české nemocnice, masivní dezinformační kampaně, která se týkala koronaviru nebo již dříve 5G sítí, očkování a dalších. Současně jsme pocítili agresivní chování ze strany Ruska a Číny, souvislosti s kauzou Koněv či Tchaj-wanu. Hybridní hrozby dnes ovlivňují nejen veřejné a politické dění, ale představují také riziko, které může být i bezprostředně nebezpečné pro naše zdraví,“ poukazuje poslankyně Langšádlová.

Stálá komise bude mít možnost na hybridní hrozby upozorňovat, apelovat na vládu, aby se jimi více zabývala a dodávat konkrétní doporučení, díky kterým bude česká společnost proti hybridním útokům více odolná. „České bezpečnostní složky odvádějí skvělou práci. I na parlamentní úrovni by měla vzniknout instituce, která se bude zvyšujícími hybridními hrozbami komplexně zabývat. Doufám, že z těchto mnoha důvodů komisi podpoří co nejvíce poslanců napříč politickým spektrem,“ dodává Helena Langšádlová.

O návrhu nelze jednat
Sněmovna bude projednávat návrh vlády na zvýšení deficitu státního rozpočtu. Navýšení 137 miliard korun chce vláda vložit do rozpočtové rezervy bez specifikace na jaký účel budou použity.

„Novela zákona o státním rozpočtu byla předložena v podobě, o které nelze seriózně jednat. Vláda chce zvýšit výdaje o 137 miliard, aniž by specifikovala na jaké konkrétní účely. Podle mého názoru se Sněmovna nesmí vzdát své rozhodovací pravomoci. Není tady jediný důvod k tomu, aby novela byla projednána ve stavu legislativní nouze,“ říká předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

Obcím musíme pomáhat okamžitě
Sněmovna rovněž tento týden projedná návrh, který vložil Senát do vládního protikrizového daňového balíčku. Senátní návrh počítá s tím, že stát vyplatí z rozpočtu obcím 1200 korun na obyvatele jako náhradu za výpadek daňových příjmů vyvolaný řešením dopadů epidemie koronaviru. TOP 09 tento návrh podpoří. „Hrajeme o čas a na nějaké politikaření dnes není prostor. Pokud Sněmovna senátní návrh schválí, budou obce moci čerpat peníze už v horizontu několika týdnů. Vláda však v pomoci ekonomice dlouhodobě otálí. Chceme-li zachovat současnou kvalitu života i pracovní místa v obcích, musí být státní pomoc okamžitá,“ vysvětluje předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Zvířata nepatří do klecových chovů
TOP 09 bude hlasovat pro zákaz klecových chovů. „Vejce slepic, které se spokojeně popelí, jsou kvalitnější. Ze všech sil budu podporovat, aby český zákazník dostal za přijatelnou cenu kvalitní lokální potraviny. Moje babička taky brala vejce od sousedky výměnou za naše ryngle a mišpule,“ vysvětluje poslanec a místopředseda TOP 09 Vlastimil Válek.

TOP 09 bude na dnešní Schůzi také hlasovat pro zákaz drezúry v cirkusech. Stejně z nich dříve či později některá zvířata zmizí. „Samozřejmě, jakékoliv týrání zvířat je zhůvěřilost, kterou je nutné tvrdě postihovat. Vzpomeňte si na tygra rozemletého do „léčivého“ prášku nebo vývaru. Není ale správné soustředit se jen na cirkusy, nebo jen na farmy či na zoologické zahrady. Forem týrání zvířat je celá řada a pojednává o tom spousta odborných studií. Takže nelze paušalizovat,“ dodává Vlastimil Válek. 

Sněmovna také projedná odškodnění majitelů všech devíti kožešinových farem. „Nesmíme je odškodnit paušálně a částkou vytaženou z klobouku. Navrhl jsem výpočet odškodnění, který zohledňuje zmařenou investici a náklady spojené s rušením farmy. Částka bude pro každou farmu jiná,“ uzavírá Vlastimil Válek.

Foto: Pixabay

reklama

reklama
reklama
reklama
reklama