reklama

Hraba: Nastal čas, aby ministr školství rozkryl karty a odpověděl na dotazy ohledně přijímaček a maturity

reklama

Kolem letošních maturit a přijímacích zkoušek panuje nejistota a množí se dotazy ze strany studentů i učitelů. Na možné obcházení zákona ze strany ministerstva školství již před časem poukázal senátor Zdeněk Hraba, který je v kontaktu se studentskými iniciativami. 

Senátor Zdeněk Hraba (STAN) se dnes obrátil dopisem na ministra školství Roberta Plagu (ANO), ve kterém jej vyzývá k odpovědi na konkrétní otázky. Právě senátor Hraba má za to, že komunikace ministra školství Plagy není dostatečná. „Neustálé mlčení ministra školství ponechává žáky, studenty i jejich rodiče v nejistotě. Navíc se teď ukázalo, že i systém přijímaček na střední školy je značně chaotický,“ říká senátor a dodává, že se letos uskuteční pouze jedno kolo přijímacího řízení, ale další problém vidí i v tom, že je vyloučeno odvolání proti špatně opravenému testu, zatímco „odvolání pro  nedostatek míst“ možné bude, byť to zákon neumožňuje – na rozdíl od vyhlášky MŠMT. „Odvolání tak bude možné pouze soudní cestou, což k uklidnění žáků a studentů jistě nepřispěje,“ doplňuje senátor Hraba. 

Času už je opravdu málo
„Do začátku maturit i přijímaček zbývají tři týdny, a tak nastal čas, aby pan ministr konečně odpověděl na četné dotazy a vyvrátil pochybnosti,“ tvrdí senátor Hraba, který je v kontaktu se studenty z iniciativ Slovo studentů a Za férové přijímačky na VŠ 2020. „Nyní je na řadě pan ministr. Stále však mám za to, že se ministerstvo školství chystá uskutečněním klasických maturit bez toho, aniž by došlo k otevření všech škol, vytvořit dvojkolejnost maturit, protože bude možné současně jak maturovat klasicky, tak získat tzv. úřední maturitu,“ říká na závěr senátor s poukazem na paragrafy 20 a 35 zákona č. 135/2020 Sb.

Senátor zároveň ministra školství vyzval, aby jím řízené ministerstvo zlepšilo a zintenzivnilo komunikaci směrem k žákům a studentům.

Foto: archiv Z. Hraby

reklama

reklama
reklama
reklama
reklama