reklama

Ministr Brabec přislíbil větší kontrolu a zpřísnění kontroly úniků kyanidů a dalších toxických látek

reklama

Ministr reagoval na výzvu Arniky a během dnešní schůze Poslanecké sněmovny slíbil zpřísnění monitoringu a nakládání s vysoce toxickými kyanidy. Petice Řeky bez jedů, jejímž cílem je zabránit haváriím, k jaké došlo nedávno na Bečvě, k dnešnímu dni podepsalo více než 6 tisíc lidí.

„Legislativu chceme také upravit v oblasti vypouštění a ohlašování látek znečišťovateli do toku. Můžeme snížit ohlašovací prahy nebo rozšířit vějíř sledovaných látek, aby znečišťovatelé byli pod větší veřejnou kontrolou. Několik let máme vytvořenou funkční pracovní skupinu, ve které jsou zastoupeni jak znečišťovatelé, tak nevládní organizace, například Arnika, zaměřenou právě na úpravy legislativy týkající se látek vypouštěných do životního prostředí. Tam také diskutujeme monitoring a limity látek, jako jsou kyanidy, měď, nikl a další,“ uvedl doslovně ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

K lepší kontrole a zvýšení vyzval vládu také Výbor pro životní prostředí Poslanecké sněmovny, který se konal 4. listopadu 2020. Během zasedání výboru, kterého se zúčastnil i ministr Brabec, požadavky výzvy Řeky bez jedů osobně poslancům představil Jindřich Petrlík z Arniky. Šlo konkrétně o zpřísnění ohlašovacích prahů pro kyanidy do Integrovaného registru znečišťování (IRZ) a zařazení perfluoralkylovaných látek (PFAS) na seznam látek ohlašovaných v únicích do vody a v odpadech do IRZ.

„Jsem rád, že pan ministr naše žádosti vyslyšel. Jsem přesvědčen, že přísnější kontrola úniků pomůže ekologickým katastrofám, jakou byla otrava Bečvy, zabránit,” řekl Kamil Repeš z Arniky. Pátrání po viníkovi ekologické havárie na Bečvě nadále pokračuje. Podle ministra Brabce pachateli hrozí trest odnětí svobody na 1 až 8 let, zákaz činnosti a dále podle vodního zákona pokuta do 5 milionů korun. Budoucnost vidíme bez jedů.

Foto: Pixabay

reklama

reklama
reklama
reklama
reklama