reklama

Pořizujete klimatizaci? Podle čeho a jakou vybrat?

reklama

Se zvyšujícím se počtem tropických dní v průběhu letních měsíců  se zvyšuje také zájem o chlazení domácností, ale také kanceláří i dalších místností, kde lidé tráví větší část dne. Podle statistik se poptávka po klimatizacích zvedá zhruba posledních pět let, kdy je teplotní nárůst v letních měsících znatelně vyšší, než tomu bylo v předchozích letech. Jakou klimatizaci pořídit a podle čeho vybírat?

Energetická náročnost vs. cena
Kromě pořizovací ceny by měla být rozhodujícím faktorem i energetická náročnost klimatizace. Protože každá klimatizační jednotka, ať už mobilní nebo nástěnná, vyžaduje notnou dávku energetické energie. „Dnešní klimatizace jsou již o řád dál, než tomu bývalo dříve, a kromě nižší hlučnosti nabízejí také nižší spotřebu energií. Nové technologie dokáží snížit energetickou náročnost až o 40 %, jedná se o klimatizace do bytu s označením energetické třídy A+++. Při výběru klimatizace je proto obecně dobré porovnat nejen pořizovací náklady na samotnou jednotku, ale také její reálnou spotřebu. Často se totiž levnější klimatizační jednotky prodraží během samotného provozu, a naopak počáteční vyšší investice tak může být úsporou energií do budoucna,“ říká Jiří Bonk ze stavební společnosti Wirtuuu.

Výběr klimatizačních jednotek je poměrně široký, a proto je v první řadě dobré rozhodnout, zda budeme investovat do nástěnné nebo mobilní jednotky.

Mobilní klimatizace
Pořízení přenosné klimatizace je o poznání snazší i rychlejší a zvládnete ji instalovat doma sami, na rozdíl od nástěnných jednotek. Je pouze nutné zajistit vývod hadice ven z okna, aby teplý vzduch z ní odcházel ven z místnosti. Navíc je často na kolečkách, takže ji můžete volně přesouvat mezi místnostmi, a často tak postačí do bytu jedna. A v případě, že bydlíte v nájmu, můžete si tuto klimatizační jednotku snadno odnést s sebou.

Nástěnná klimatizace
Nástěnná klimatizace má pak výrazně vyšší pořizovací náklady, ale následně komfortnější obslužnost, nižší provozní náklady a je také o poznání tišší oproti mobilní klimatizaci. Je však nutné počítat s její instalací, která vyžaduje odbornou montáž i stavební zásahy. Potřeba je také zvážit, kolik jednotek v domácnosti využijete, zda pouze jednu s jedním vývodem nebo více jednotek v každé místnosti. Pro instalaci je nutné vytvořit vývod skrze zeď, a po nainstalování už s ní nelze hýbat, její přesunutí vyžaduje opět práci řemeslníka a odborné odpojení a zapojení, které s sebou nese také další náklady s provozními kapalinami a natlakováním.

„Výhodou pevných nástěnných klimatizačních jednotek je také jejich variabilita provozu, lze je většinou využít jak na chlazení vzduchu v létě, tak na jeho ohřev v zimě. Zároveň lze sofistikovanější systémy napojit také na chytrou domácnost. Lze je tak ovládat na dálku, nejen skrze dálkové ovládání v místnosti, ale také například přes aplikaci z mobilního telefonu. Takže si byt nebo dům můžete v létě libovolně vychladit před příjezdem domů, aniž by běžela klimatizace naprázdno zbytečně celý den, kdy jste v práci, nebo víkend, kdy odjíždíte mimo domov,“ říká Jan Kovalský ze společnosti Energie ČS.

Prodloužená záruka
„Náklady na pořízení klimatizace nejsou zanedbatelné. Podobně jako je tomu u dalších dražších domácích spotřebičů, praček, ledniček a dalších, se vyplatí pojistit si, aby sloužila co nejdéle. Vhodné je zauvažovat o pojištění prodloužené záruky, která prodlužuje záruku nad rámec zákonem daného období, a odpadají tak starosti v případě, že jednotka přestane fungovat,“ doporučuje Viktor Houška z BNP Paribas Cardif.

Foto: Pixabay

reklama

reklama
reklama
reklama
reklama