reklama

Praha 8 si připomněla květnové události roku 1945

reklama

Starosta Ondřej Gros (ODS) a radní městské části Praha 8 si včera i dnes připomněli 76. výročí Pražského povstání a konce druhé světové války. Právě obyvatelstvo Prahy 8 bylo během květnového povstání velmi aktivní. Bylo zde více jak 80 barikád a vznikaly zde první revoluční národní výbory. Vedení radnice se rozhodlo uctít památku padlých i v době vládních opatřeních. Pietní akty tak proběhly bez větších shromáždění.

„Možná, že tím, že to nemůže být masová událost, bude o to víc cennější, když si to každý připomene sám v sobě a vzpomene na odvahu všech, kteří se postavili německým okupantům. Ať už byli z jakékoliv strany, ze západu či východu. Všichni přispěli k tomu, že jsme dnes svobodní,“ uvedl starosta MČ Praha 8, Ondřej Gros.

Při dnešní pietní vzpomínce na oběti druhé světové války starosta Ondřej Gros a místostarosta Jiří Vítek (Patrioti) nejprve položili věnec na Ďáblickém hřbitově, kde byli popraveni odbojáři a vlastenci. Další jejich zastávkou byla Kobyliská střelnice. Místo, které němečtí okupanti využívali od 30. května 1942 až do konce války k vraždění českých vlastenců. Během letních měsíců roku 1942 zde bylo zastřeleno 539 lidí, jako odveta za útok na Reinharda Heydricha, který provedli čeští a slovenští výsadkáři v kobyliské zatáčce 27. května 1942.

Radní Michal Švarc (Patrioti) dnes položil věnec k pamětní desce v Žernosecké ulici v Kobylisích. Památník zde připomíná vojáky polské armády, kteří se v závěru druhé světové války podíleli na osvobození Prahy. Včera položil věnec k památníku u mostu Barikádníků místostarosta Tomáš Tatranský (TOP 09).

reklama

reklama
reklama
reklama
reklama