reklama

Václavské Vánoce se jako jedny z mála tradičních pražských trhů uskuteční i letos

reklama

Řemeslné stánky, koledy a betlémské světlo probudí předvánoční atmosféru na Václavském náměstí i letos. Václavské Vánoce se jako jedny z mála tradičních vánočních trhů v Praze ve čtvrtek otevřely veřejnosti. „Podpořit dobro“ je tak možné v rámci projektu na pomoc neziskovým organizacím i tento rok. Kvůli dodržování aktuálních opatření proti šíření epidemie bude počet stánků oproti minulým ročníkům poloviční, svařák si návštěvníci odnesou s sebou, ale dobrý pocit z pomoci druhým zůstane i společně s vánoční atmosférou.

„Jsme nadšení, že se nakonec i letos podařilo řemeslné trhy veřejnosti otevřít. Vánoční trhy na Václavském náměstí jsou dlouholetou tradicí. V rámci každoročního projektu „Podpoř dobro“ mohou současně návštěvníci na stáncích nakoupit výrobky z dílen neziskových organizací a podpořit tak například Společnost DUHA, ŽIVOT 90 nebo chráněnou dílnu Inspirace pro život“ vysvětluje Monika Vlková, projektová manažerka Sdružení Nového Města pražského, které vánoční trhy na Václavském náměstí už desátým rokem pořádá.

Kromě stánků neziskových organizací, kterých se letos na trhu vystřídá celkem sedm, na návštěvníky vánočních trhů čeká třeba voňavý stánek se jmelím a purpurou i stánky se dřevěnými hračkami a zdobenými perníčky. Hudební program proběhne ve formě instrumentálního doprovodu Podřipského žesťového kvintetu a kapely The Brownies. V pátek 18. prosince proběhne dvanáctý ročník benefiční akce Víno pro DUHU a návštěvníci tak budou moci zakoupením vín věnovaných vinaři z Čech a Moravy podpořit osoby s mentálním postižením. O den později rozzáří Václavák Betlémské světlo. Program se může kvůli změnám vládních opatření průběžně měnit.

„Václavské Vánoce vyvrcholí Štědrovečerní bohoslužbou pod širým nebem. Liturgií bude provázet farář Filip Jan Rathouský z Řádu menších bratří Františkánů s koledami a živým doprovodem dud a kontrabasu.“ dodává Vlková.

V gastrostáncích si návštěvníci mohou zakoupit tradiční svařák, punč, trdelník, řeznické klobásy z domácí výroby a mnoho dalšího. Zakoupené občerstvení si podle aktuálně platných opatření musí odnést s sebou.

Václavské Vánoce probíhají od 3. prosince 2020 do 3. ledna 2021 za spoluúčasti a přispění Městské části Praha 1.

Foto: Pixabay

reklama

reklama
reklama
reklama
reklama