reklama

Vánoční strom Kladna vyrostl v Dubí, rozsvícení bude na internetu

reklama

Ztepilý stříbrný smrk, který během letošního adventního období ozdobí náměstí Starosty Pavla, věnovali městu Kladnu manželé Součkovi z Kladna-Dubí.  Na jejich zahradě rostl čtyřicet let. Svojí velikostí i umístěním na rozhraní tří zahrad se stal nebezpečným. Součkovi proto rádi přijali nabídku, aby právě jejich strom byl symbolem letošních Kladenských Vánoc 2020. I v letošním roce ho ozdobí přáníčka dětí z dětských domovů v Kladně a okolí, která si budou moci zájemci sami strhnout v sobotu 28. listopadu. Jedním z cílů prosincových procházek se může stát i Zahrada Kladenského zámku, kde na návštěvníky bude čekat pohádkový svět za skříní.

„Rád bych majitelům stromu osobně poděkoval. Letošní Vánoce, tak jako bohužel skoro celý rok, budou jiné. Kvůli opatřením nebudeme mít moc prostoru, jak adventní čas společně oslavit. O to více jsme si dali záležet na výběru vánočního stromu, který bude symbolem našich Kladenských Vánoc, ať už budou platit jakákoliv omezení. Majestátný stříbrný smrk manželů Součkových je skutečně krásným a důstojným symbolem,“ poděkoval za vánoční dar kladenský primátor Milan Volf.

Po čtyřicet let dělal stříbrný smrk manželům Součkovým radost, loučení proto nebude jednoduché.

„To víte, že je nám pokácení stromu líto. Rostl na rozhraní třech zahrad, pro svou mohutnost byl ale už nebezpečný. Za větru by mohl spadnout sousedům na dům. Příští rok bychom smrk tak stejně museli pokácet. Takto dá alespoň ještě v adventní čas radost všem Kladeňákům,“ říká třiasedmdesátiletá Yvetta Součková.

Po stříbrném smrčku jako okrase na zahradě vždy se svým manželem Josefem toužila. Malý stromek jim daroval Josefův švagr Václav v 70. letech. Yvetta tehdy pracovala v Dubí v obchodě s oděvy, Josef jako řidič nákladního auta. Smrk poskytl na zahradě rodinného domku příjemný stín a hrávaly si pod ním dcery Součkových, Iveta a Radka, které jsou dnes již dospělé a mají vlastní děti.

 „Strom je první, co ráno z okna vidíme. Často na něm hnízdily hrdličky. Určitě se na něj půjdeme podívat, až bude v Kladně před radnicí svítit. Ráda bych si také z něj nechala kus dřeva na památku,“ podotkla Yvetta Součková.

Vyzvednutí smrku ze zahrady provede odborná firma za pomoci jeřábu v pondělí 16. listopadu. Ten samý den bude nadměrný náklad v doprovodu strážníků směřovat ulicemi Kladna z Dubí k náměstí Starosty Pavla. Než bude připraven na slavnostní rozsvícení, čeká ho ještě zdobení.

„Vánoční strom splněných přání rozsvítíme 28. listopadu v 18 hodin. I přes pandemická opatření bude Pohádkový vánoční strom splněných přání ozdoben přáníčky dětí z dětských domovů a zájemci si je mohou přijít sami strhnout a splnit dětem s dětských domovů v Kladně a okolí jejich vánoční přání. Alespoň o tuto tradici nechceme Kladeňáky ochudit ani letos,“ uvedl primátor Volf.

Na stromě bude viset více než… Zájemci si budu moci za asistence pracovníků magistrátu strhávat přáníčka v sobotu 28. listopadu od 18 hodin do minimálně 20 hodin (podle aktuálních opatření a případného času omezení vycházení).

„Abychom mohli alespoň tuto tradici ponechat, prosíme všechny zájemce o přáníčka, aby dodržovali veškerá vládní opatření. Ostatní prosíme, aby se na Pohádkový vánoční strom splněných přání přišli podívat, pokud

možno mimo tuto dobu. Sobotní rozsvícení stromu budete mít možnost sledovat i na facebokovém profilu města,“ sdělil k omezením kladenský primátor.

Společně s vánočním stromem splněných přání otevře své brány i Pohádková kouzelná zahrada u Kladenského zámku, kde bude na děti čekat cesta za dobrodružstvím. Pokud se děti vydají do kouzelného světa za skříní, můžou získat i malou odměnu. Stačí, když si na procházku vezmou tužku a u vchodu do zahrady si vezmou knížku s úkoly. Když se jim povede všechny splnit, bude na ně čekat odměna v den úředních hodin v Městském informačním centru. Zahrada Kladenského zámku je v adventní čas otevřena každý den od 8 do 21 hodin.

Foto: archiv

reklama

reklama
reklama
reklama
reklama