reklama

STAN je největším vyzyvatelem hnutí ANO. Zvítězili ve třech krajích

reklama

STAN získal v krajských volbách 12,5 % hlasů sám nebo v koalicích s dalšími subjekty, 93 krajských zastupitelů a stal se vítězem ve třech krajích. Do druhého kola senátních voleb se dostalo deset kandidátů z šestnácti navrhovaných, přičemž Zbyněk Linhart se stal jediným zvoleným senátorem, který uspěl už v prvním kole.

„Děkujeme všem voličům, kteří přišli k volbám a dali hnutí STAN svůj hlas. Vedení STAN považuje výsledky krajských a senátních voleb za úspěšné. Je jasné, že ve všech krajských zastupitelstvech s výjimkou Moravskoslezského kraje bude mít STAN své zástupce. Oproti krajským volbám v roce 2016 jde téměř o dvojnásobný nárůst v počtu mandátů. STAN byl schopen porazit hnutí ANO hned ve třech krajích – ve Středočeském a Libereckém kraji jako samotný subjekt a v Královéhradeckém kraji ve společné koalici. A já to považuji za první krok ke změně i na celostátní úrovni,“ řekl Vít Rakušan.

Hnutí STAN v čele s Petrou Peckovou zvítězilo ve Středočeském kraji s 22,19 % hlasů. „Občané kraje ukázali, že chtějí změnu. Doufám, že dokážeme nalézt shodu a že ukážeme občanům signál, že dokážeme spolupracovat jako demokratická opozice v takto velkém kraji a porazit společně hnutí ANO, což se nám teď naštěstí povedlo,“ uvedla Petra Pecková.

Předsedu Rakušana potěšil také zisk hlasů v Olomouckém kraji, kde STAN vstupoval do voleb na společné kandidátce s Piráty. Podle něj by mohla být tato úspěšná spolupráce příslibem do nadcházejících sněmovních voleb. Obzvlášť úspěšné se ukázaly výsledky voleb v Libereckém kraji, kde STAN získalo drtivých 38 %, což je úplně nejvyšší zisk jedné kandidátky ze všech krajů.

„Nejsme strana jednoho muže, takže vyjednávání necháváme na krajském vedení. Vedení hnutí STAN, ale dalo všem našim zástupcům v krajích najevo, že chceme, aby hnutí ANO a extremisté nebyli společně s námi v krajských koalicích,“ upozornil předseda na tiskové konferenci.

11 kandidátů hnutí STAN uspělo v prvním kole senátních voleb
Senátní klub STAN se po letošních volbách znovu rozroste. Největším úspěchem v senátních volbách je vítězství obhajujícího senátora Zbyňka Linharta hned v prvním kole. Do druhého kola dále postupují zbývající tři obhajující senátoři. Všichni tři s velkým náskokem hlasů. Kromě obhajujících senátorů postoupilo do druhého kola dalších sedm kandidátů hnutí STAN.

“Dle výsledků prvního kola voleb se zdá, že STAN bude tento rok vítězem senátních voleb. Nerad bych ale předbíhal. Ještě budeme muset současný úspěch obhájit za týden ve druhém kole. Žádám proto voliče, aby nezapomněli na druhé kolo a dorazili k volbám,” dodal předseda senátorského klubu Petr Holeček.

Foto: archiv

reklama

reklama
reklama
reklama
reklama