reklama

Když rouškovné, tak pro všechny: Neuvěřitelný populismus z dílny vládních stran

reklama

Vládní kabinet si chce podle Strany soukromníků České republiky zavedením tzv. rouškovného, podle kterého mají důchodci dostat až šest tisíc korun jako odškodné za nošení roušek, jen zajistit volební přízeň seniorů před podzimními volbami do krajů a senátu. Podle předsedy Soukromníků Petra Bajera je to jednoznačné kupování voličů. „Chovají se dle hesla – padají nám preference, tak přidáme cílové skupině, která nás volí. Jestli toto opatření má být odškodněním za to, že někdo musí nosit roušky, tak ty přece musí nosit každý, i děti. Dobře, dejme tedy rouškovné všem,“ míní Petr Bajer.

Dodává, že v době, kdy má být státní rozpočet ve schodku půl bilionu nebo dokonce 600 miliard korun, je zavedení rouškovného totální hazard s financemi státu. „I senioři by si měli uvědomit, že jim sice přijde nějaká ta koruna navíc, ale tohle absolutně nesystémové opatření budou platit
v budoucnu jejich vnoučata,“ říká předseda Soukromníků.

Vládní kabinet si chce podle něj jen udělat takzvaně „oko“ u důchodců. „Nepřemýšlí se tady ale vůbec o tom, proč raketově stoupají ceny potravin, rychleji, než výše důchodů, proč stoupají náklady na energie a další. Opět je to jen panika, padají nám preference, tak si je musíme před senátními a krajskými volbami za státní koupit. Vládnou nám lidé, kteří sice umějí nosit pěkná saka, vystupovat na veřejnosti, ale neumějí řídit stát v době krize,“ zdůrazňuje Petr Bajer.

Populistické opatření původně z dílny hnutí ANO navrhla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová /ČSSD/ ve výši šest tisíc korun pro každého důchodce, pokud by se jednalo o věkovou skupinu nad 65 let, pak by přídavek dostaly zhruba dva miliony lidí, tedy i potencionálních voličů. „Podle navrhovatelky by to mělo být jakési odškodnění za stres a sociální izolaci seniorů v době pandemie. Pak ale paní ministryně tuto skupinu stigmatizuje jako nemohoucí, což je nepřijatelné,“ uzavírá předseda Strany soukromníků České republiky Petr Bajer.

reklama

reklama
reklama
reklama
reklama