reklama

Langšádlová: Nesmíme preferovat veřejný zájem na úkor soukromého vlastnictví

reklama

Poslanci TOP 09 nemohou podpořit návrh novely Zákona o urychlení dopravní infrastruktury v jeho současné podobě. Vláda zatím nedokázala zdůvodnit, z jakých dat vychází, když tvrdí, že takový zákon dokáže zkrátit přípravu stavby dopravní infrastruktury až o třetinu. 

„Zákon sice umožňuje rychlejší vybudování klíčové infrastruktury. Nicméně výrazně omezuje soukromé vlastnictví. Rok a půl od přijetí předchozí novely nemáme k dispozici žádnou analýzu, která by věrohodně zdůvodnila, jak se nové nástroje v ní přijaté využívaly,“ vysvětluje poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová. 

Zásadní nedostatky vidí poslankyně Langšádlová i v samotné komunikaci investorských organizací s vlastníky pozemků. „Komunikace s vlastníky není vedená citlivou a vhodnou formou. Domnívám se, že kdyby instituce komunikovaly lépe, ke zdržování s výkupy pozemků v takové míře docházet nebude,“ dodává Helena Langšádlová.

„Před dvěma lety jsem se podílela na přípravě novely tohoto zákona a zákon jsme podpořili. I tenkrát ministerstvo dopravy tvrdilo, že dojde k výraznému urychlení výstavby infrastruktury. V návrhu, který projednáváme dnes, stále silněji převyšuje prosazování veřejného zájmu nad právem na ochranu soukromého vlastnictví, a proto jsme tento návrh nemohli podpořit. Podpořili jsme pouze některé dílčí pozměňovací návrhy jako je například zvýšení náhrady při výkupu nemovitosti či podpora urychlení výstavby infrastruktury pro elektromobilitu,“ doplnila poslankyně Langšádlová.

Foto: archiv H. Langšádlové

reklama

reklama
reklama
reklama
reklama