reklama

Koronavirus odlákal děti od počítačových her

reklama

Preventivní opatření proti koronaviru se podepsala pod změnou chování lidí na internetu, děti nevyjímaje. Z dat společnosti Kaspersky vyplývá, že se děti v uplynulých třech měsících soustavně méně věnovaly počítačovým hrám než v době před koronavirovou krizí.

Se začátkem koronakrize se školní výuka přesunula z lavic a tříd do dětských pokojů, obýváků nebo pracoven. Velká část vzdělávání probíhá po síti za pomoci komunikačních aplikací a služeb. Z domova musí zároveň pracovat i rodiče, kteří tak mají unikátní příležitost trávit více času společně s rodinou a vybudovat si důvěrnější vztah s dětmi. Mohou lépe porozumět jejich aktivitám nebo zájmům.

Report společnosti Kaspersky, opírající se o anonymizovaná data shromážděná systémem Kaspersky Security Network od uživatelů produktů Kaspersky Safe Kids, přináší zajímavé zjištění týkající se digitálních aktivit dětí během domácí karantény. V tomto období se totiž daleko méně zajímaly o počítačové hry. Od března do května tohoto roku se jejich zájem o tuto aktivitu ve srovnání s prvními dvěma měsíci roku soustavně snižoval.

„Klesající zájem o hry na osobních počítačích můžeme připsat zvýšené potřebě jejich využití při jiných činnostech. Vzhledem k tomu, že se velká část vyučování přesunula do online prostředí, je pro děti pohodlnější tyto aktivity plnit na počítačích než na mobilních zařízeních. A tak navzdory tomu, že děti doma tráví podstatně více času, můžeme vidět, že využívají počítače rozumně a netráví čas hraním her,“ komentuje Anna Larkina, analytička ve společnosti Kaspersky.

Aby se děti vyhnuly jakýmkoliv nesnázím při používání svých počítačů, mají pro jejich rodiče odborníci následující tipy:

  • Snažte se s dětmi bavit o tom, co při hraní her zažívají, co je štve nebo obtěžuje. Zároveň ale ne vše, co se na první pohled jeví jako negativní, musí být ve výsledku špatné. Pokud se například dítěti v nějaké hře něco nedaří, ale stále se snaží zlepšit, může si vypěstovat trpělivost.
  • Pokud vaše dítě po dobu karantény tráví podstatně méně času hraním na PC, zkuste zjistit proč. Promluvte si s ním a pokuste se pochopit, jak vnímá aktuální situaci a jaké to pro něj přineslo komplikace. Třeba jej nadmíru zatěžuje plnění online školních povinností.
  • Najděte si čas na společné hraní počítačových her. Posílíte tím váš vztah a budete mít lepší představu o tom, jak vaše dítě tráví volný čas.
  • Vyzkoušejte aplikaci Kaspersky Safe Kids, která vám umožní sledovat online aktivity vašich dětí na různých zařízeních. Zároveň jim tímto způsobem ale nebudete narušovat jejich osobní prostor. Řešení také nabízí užitečné rady, jak děti nabádat k bezpečnému chování na síti.

Foto: Pixabay

reklama

reklama
reklama
reklama
reklama